baner_1a.jpgbaner_1b.jpgbaner_2a.jpgbaner_2b.jpgbaner_3a.jpgbaner_3b.jpgbaner_4a.jpgbaner_4b.jpgbaner_4c.jpgbaner_5a.jpg

DOŻYNKI GMINNE

WOLĘCIN- RADŁÓW 2015

 

 

Rolnicy z gminy Radłów w ostatni weekend sierpnia świętowali zakończenie żniw, które zorganizowały miejscowości Wolęcin i Radłów. Z tej okazji zebrali się w nowo powstałej wiacie, która oficjalnie została oddana do użytku i poświęcona.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą odprawioną przez duszpasterzy naszej gminy na czele z ks. Konradem Wawrzinkiem w kościele w Radłowie. 

Po mszy odbył się uroczysty przemarsz z koronami żniwnymi pod wiatę biesiadną na boisko. Tam starostowie dożynek, czyli Marek Pakuła i Urszula Mrugałaz Wolęcina przekazali bochen chleba na ręce wójta gminy Włodzimierza Kierata. Wszystko odbyło się we wspomnianej wiacie.

- Plany na wybudowanie wiaty zrodziły się już kilka lat temu, ale dopiero na jesień ubiegłego roku udało nam się ją wybudować – mówi Włodzimierz Kierat, wójt gminy Radłów. – Mam nadzieję, że będzie nam służyła przez wiele lat na różnych uroczystościach. Również boisko doczekało się renowacji i myślę, że nie mamy się czego wstydzić.

Wiata została sfinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ze środków gminy Radłów. Główną inicjatorką wybudowania wiaty była Irena Czubaj-Zając.

- Możemy być dumni, że udało nam się wybudować tak piękny obiekt – mówi Irena Czubaj- Zając, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Radłowa – Można powiedzieć, że wiata była budowana w pewnym sensie w bólach, ale warto było. Z inicjatywą pomysłu wyszło Stowarzyszenie Przyjaciół Radłowa, ale bez pomocy wójta ona by tu dziś nie stała. W związku z tym chciałam złożyć podziękowania na ręce wójta i wszystkich osób zaangażowanych w budowę wiaty.

Oboje życzyli rolnikom udanej zabawy. Wójt w swym przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i poświęcenie oraz docenił zaangażowanie mieszkańców:

Dziś dziękujemy za to, co gospodarze zdołali zebrać z pól, pomimo nie zawsze korzystnej aury pogodowej. Wyrażam szacunek za Waszą determinację i trud towarzyszący pracy rolnika.Dziękuję za piękne, misternie wykonane korony dożynkowe, które  są dowodem, że ziarna na nowy chleb nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.Dziękuję Wam za kultywowanie tej tradycji. To  tradycja nas współtworzy, zakorzeniając w nas wartości, które wyznawały pokolenia naszych przodków, świadome, że bez pracy rolnika nie byłoby naszej społeczności wiejskiej.Drodzy Starostowie dzisiejszych dożynek   -   dziękuję  za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej ziemi. Trzymając w ręku bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, czuję radość i wdzięczność. W imieniu gminnej społeczności pragnę powiedzieć wszystkim rolnikom -Dziękuję!

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszej uroczystości, którą przeżywamy może nieco inaczej niż zwykle. Dzisiejsza uroczystość jest symbolem pewnego współdziałania i partnerstwa pomiędzy sołectwami. Za włożony trud i zaangażowanie, za cenny czas, który przeznaczyliście na zorganizowanie tego święta w imieniu całej społeczności składam wielkiego podziękowania”.

Całą uroczystość  z charakterystycznym dla siebie wdziękiem i profesjonalizmem prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Renata Gnot.

O oprawę muzyczną zadbała Gminna Orkiestra Dęta z Radłowa.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły warsztaty kowalstwa artystycznego oraz pokaz robót garncarskich, tkackich i  snycerskich.

Biesiadnicy byli częstowani kawą i pysznym ciastem drożdżowym.

Zabawa była przednia.

 

Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej uroczystości bardzo dziękujemy. 

 

Joomla templates by a4joomla